NOMA NAJLEPSZA RESTAURACJA ŚWIATA / NOMA RESTAURANT / KOPENHAGA

NOMA zwycięża po raz trzeci z rzędu i to w nie byle jakim rankingu, tylko w najbardziej prestiżowym The World’s 50 Best organizowany przez brytyjski magazyn ”Restaurants”. Wyboru najlepszych restauracji dokonuje corocznie prawie 1000 międzynarodowych ekspertów branży gastronomicznej, szefów kuchni, restauratorów i branzowych dziennikarzy. Restaurację prowadzi 34-letni Rene Redzepi, który za osobiste wyzwanie uważa odrodzenie nordyckiej sztuki kulinarnej z jej charakterystycznymi smakami.  Inspiruje się głównie kuchnią Islandii i Grenlandii.

lovedesign_pl_best-restaura

Jak widać na poniższych obrazkach porcje są niewielkie, ale podobno smaki i formy podania niezwykłe. Wyszukane, drogie składniki potraw przeplatają się z banalnymi zbożami roślin i dzikimi ziołami. W menu znajduje się m.in. wół piżmowy, suszone małże, morskie wodorosty czy wędzony szpik. Oczywiście wszystko jest przygotowywane na miejscu z ogromna precyzją i pieczołowitością.  Jednak za opinią najlepszej restauracji idą ceny, które do niskich nie należą i są średnio 3-krotnie wyższe niż w innych duńskich lokalach, oraz rezerwacja z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Osobnym tematem jest miejsce oraz wnętrze NOMy. Lokal znajduje się w odrestaurowanych magazynach dawnej floty handlowej Danii. Według nas to olbrzymi atut, że mimo wyśrubowanych cen, na zewnątrz jak i w środku panuje klimat daleki od „Carringtonowego” zadęcia, chociaż na kilku forach odnaleźliśmy opinie, że elewacja nie zachęca do wejścia. Co o tym sądzicie?

noma_restauracja_kopenhaga_A noma_restauracja_kopenhaga_B noma_restauracja_kopenhaga_C noma_restauracja_kopenhaga_D noma_restauracja_kopenhaga_E noma_restauracja_kopenhaga_F noma_restauracja_kopenhaga_G noma_restauracja_kopenhaga_H noma_restauracja_kopenhaga_I noma_restauracja_kopenhaga_J noma_restauracja_kopenhaga_K noma_restauracja_kopenhaga_L noma_restauracja_kopenhaga_N noma_restauracja_kopenhaga_O noma_restauracja_kopenhaga_P noma_restauracja_kopenhaga_R noma_restauracja_kopenhaga_S noma_restauracja_kopenhaga_T noma_restauracja_kopenhaga_U noma_restauracja_kopenhaga_W noma_restauracja_kopenhaga_X noma_restauracja_kopenhaga_Y
noma_restauracja_kopenhaga_Z

żródło / source:  www.theworlds50best.com 

strona restauracji: www.noma.dk

foto: wyszukiwarka

NOMA

Strandgade 93, 1401 Kopenhaga  DANIA

 

Tags:

  • Show Comments (1)

Ads

You May Also Like

ŻYCIE NA BOGATO / SLIM AARONS / LIFE IN RICHLY

Nieżyjący już Slim Aarons (ur.1916 na Manhattanie) od końca lat 50-tych ubiegłego stulecia, kiedy ...

COFFEE & BRUNCH / TACZAKA 20 / POZNAŃ / POLAND

Cudze chwalicie, swojego nie znacie… z tą tylko różnicą, że akurat znamy 😉 bo ...

INDUSTRIALNA KAWA / STADCAFE VAN MECHELEN / AMSTERDAM

Kawa, dobre jedzenie i … belgijskie piwo w industrialnej scenerii, czyli amsterdamski STADCAFE VAN ...

PLASTIKOWE DESKI W DUCHU LAT 70-tych / SKATEBOARD GLOBE BANTAM

Pamiętacie platikowe, w burym kolorze deskorolki z czasów PRL ? 😉 Skateboard Globe Bantam ...

ARTYSTA I PERFORMER / SPENCER KEETON CUNNINGHAM / STREETART I PRAWA INDIAN

Spencer kocha uliczną sztukę i cały bałagan, który się wokół niej dzieje. Maluje ściany, ...